Zastosowanie koparki na placu budowy
Prowadzenie prac budowlanych wiąże się zwykle z koniecznością korzystania z odpowiedniego do ich charakteru ciężkiego sprzętu. Rodzaj potrzebnych urządzeń jest uzależniony od specyfiki konkretnych zadań. Najczęściej w grę będzie wchodziło wykorzystanie samochodów ciężarowych tzw. wywrotek w celu przemieszczania większych ilości ziemi lub kruszywa budowlanego, a także użycie dźwigu samochodowego niezbędnego do transportu elementów o dużej masie, jak również do robót instalacyjno-montażowych. Maszynami, bez których na ogół nie będzie się można obejść w niemal wszystkich przypadkach, są jednak te, które są przeznaczone do prac ziemnych. Wynajem koparki jest konieczny zarówno przy wznoszeniu domu jednorodzinnego, jak i układaniu kanalizacji czy budowie drogi. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Co może koparka?
Koparka to urządzenia, które pozwala na wykonywanie wykopów różnego rodzaju od korytowania pod ciągi piesze przez przygotowanie fundamentów po układanie rur wodociągowych czy kabli energetycznych. Koparki będą nieocenione przy profilowaniu terenu i tworzeniu skarp, nasypów i wiaduktów. Sprawdzą się podczas robót przeładunkowych, jeżeli chodzi o kruszywa czy materiały sypkie, a wraz z odpowiednimi chwytakami także drewna i złomu. Są użyteczne przy melioracjach i innych pracach hydrotechnicznych np. pogłębianiu zbiorników wodnych. Będą pomocne przy wyburzeniach. Po instalacji właściwego osprzętu da się nimi skuwać beton czy asfalt, a także pogrążać bursy do tworzenia ścianek szczelnych czy wykonywać palowania.
Jakie są rodzaje koparek?
Koparki różnią się od siebie masą użytkową i ilością materiału, jaki są w stanie wybierać i przemieszczać. Podstawowe różnice dotyczą jednak zespołu jezdnego, którym może być podwozie kołowe idealne do samodzielnego przemieszczania się lub gąsienicowe potrzebne, gdy w grę wchodzi wywieranie możliwie najmniejszego nacisku lub jazda w trudnym terenie.