Wynajem sprzętu rolniczego - kiedy to się opłaca?
Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z koniecznością przeprowadzania wielu zabiegów agrotechnicznych wymagających użycia odpowiednich wyspecjalizowanych maszyn. Pozwala to na znacznie skrócenie czasu, potrzebnego do ich wykonania, uzyskania lepszych efektów, jeśli chodzi jakość i dokładność, a w niektórych sytuacjach również ograniczenie używanych materiałów – nawozu, ziarna siewnego czy środków ochrony roślin. Wszystkie działania tego typu przekładają się na ograniczenie ponoszonych kosztów, a co za tym idzie, zwiększenie opłacalności produkcji. Niestety wiele urządzeń jest bardzo drogich, a ich zakup może przekraczać możliwości finansowe rolnika. Istnieją jednak firmy proponujące wynajem sprzętu rolniczego, będący opłacalną alternatywą.
Czy każde urządzenie warto wynająć?
Wynajem sprzętu rolniczego będzie korzystny w większości przypadków, jeżeli konkretny rodzaj maszyn jest używany stosunkowo rzadko. Urządzenia, które muszą być eksploatowane stale na ogół lepiej posiadać na własność, ponieważ będą się one szybko amortyzowały. Jeżeli chodzi o wszystkie maszyny potrzebne jedynie sporadycznie, sytuacja będzie zgoła inna, a całkowity zwrot poniesionych wydatków może się rozkładać na długi okres. Dla gospodarstw, które nie dysponują dużą ilością wolnych środków finansowych, nie będzie to więc dobre rozwiązanie, ponieważ oznacza zablokowanie kapitału, który można spożytkować bardziej opłacalnie.
Czy warto wynajmować tylko maszyny, których rzadko używamy?
Od zasady mówiącej, że wynajem maszyn, które są potrzebne stale, nie jest opłacalny, są jednak wyjątki. Jedną z takich sytuacji, będzie wypożyczenie sprzętu na czas naprawy własnego urządzenia. Zdarza się bowiem, że przy poważnych awariach trzeba dość długo czekać na sprowadzenie brakującej części, co w sytuacji, gdy mamy do wykonania pilne prace będzie oznaczało duże straty. Wynajem watro też rozważyć w celu sprawdzenia, czy konkretny model lub rodzaj maszyny okaże się przydatny i ma szanse spełnić pokładane w nim nadzieje. Taka próba pracy w realnych warunkach danego gospodarstwa może uchronić przed podjęciem złej decyzji.