Koparka i jej rola na placach budów
Prowadzenie robót budowlanych na większą skalę z reguły oznacza konieczność korzystania z ciężkiego sprzętu różnego rodzaju. Będzie tak zarówno na etapie przygotowań, gdy wykonuje się niwelacje i powstają pierwsze wykopy, jak i podczas wznoszenia budowli, kiedy nie sposób obejść się bez wszelkiego typu dźwigów czy betonowozów. Jednym z urządzeń, które najbardziej kojarzą się z budownictwem, jest jednak koparka. Przekonajmy się, do czego są używane. Sprawdźmy też, jaka jest ich konstrukcja, funkcjonowanie oraz najczęściej spotykane typy.
Do czego służą koparki?
Koparki to maszyny, które są wykorzystywane podczas robót ziemnych do przemieszczania dużych ilości gruntu. Ich podstawowym zadaniem jest wybieranie urobku i przygotowywanie różnych rodzajów wykopów, a nierzadko także usypywanie skarp czy innych konstrukcji ziemnych. Będą one użyteczne również, gdy zachodzi potrzeba pogłębienia zbiornika wodnego. Sprawdzają też do wyburzeń, a z dodatkowym osprzętem mogą pełnić też inne funkcje.
Jaka jest budowa i zasada działania oraz rodzaje koparek?
Podstawowym elementem koparki jest sterowane hydraulicznie ramię przegubowe z zamontowaną łyżką. Odpowiada ono za wybieranie materiału, a także unoszenie łyżki wraz z zawartością. Jest ono osadzone na obrotowej wieży, zapewniającej możliwość swobodnej pracy urządzenia i przenoszenia urobku w wybrane miejsce. Wieża to także przestrzeń, gdzie umieszczona jest kabina operatora. Dolną częścią maszyny jest mechanizm jezdny, który może mieć postać bardziej mobilnego podwozia kołowego albo gąsienicowego, gwarantującego lepszy rozkład mas i możliwość poruszania się w ciężkim terenie. Z typem podwozia łączy się też podstawowe rozróżnienie na koparki kołowe i gąsienicowe. Stosowany jest podział według masy oraz długości ramienia.