Jakie materiały sypkie wykorzystuje się na budowach?
Prowadzenie robót budowlanych wiąże się z koniecznością wykorzystywania rozmaitych materiałów sypkich. Wśród najczęściej stosowanych szczególnie istotne okazują się wszelkiego rodzaju kruszywa, używane jako komponenty do produkcji betonów, zapraw, klejów czy tynków, a także są niezbędne przy ulepszaniu podłoża i zwiększaniu jego nośności czy wykonywaniu drenaży i odwodnień. Ze względu na specyfikę piasków, żwirów, pospółek, grysów i tłucznia liczyć będzie się właściwe zorganizowanie transportu materiałów sypkich. We Wrocławiu przedsiębiorstwem specjalizującym się w ich dostawie jest firma Jankes, oferująca również prace ziemne, w tym przygotowanie wykopów, a także prowadząca wyburzenia. Przekonajmy się, jak przewozi się materiały sypkie i sprawdźmy, dlaczego są one tak ważne.
Co trzeba wiedzieć o wykorzystaniu materiałów sypkich?
Kruszywa budowlane są konieczne przy realizacji wszystkich inwestycji niezależnie od ich skali. Przy większych projektach ich zużycie będzie jednak bardzo duże, stąd dla utrzymania wysokiego tempa robót potrzebne okaże się ich systematyczne dostarczanie ściśle według obowiązującego harmonogramu. Będzie to istotne zarówno przy prowadzeniu niwelacji czy robót ziemnych, jak i podczas przygotowywania niezbędnych materiałów – zwłaszcza betonów.
Jak przewozi się materiały sypkie?
Materiały sypkie przewozi się przy wykorzystaniu specjalnie dostosowanych samochodów ciężarowych. Do ich transportu służą tzw. wywrotki, a więc pojazdy, których skrzynia ładunkowa ma postać przypominającą metalową wannę i daje możliwość kiprowania, a zatem unoszenia tylnej krawędzi, co umożliwia szybki i sprawny wyładunek w miejscu, gdzie kruszywo ma być gromadzone. Dla zabezpieczenia materiałów podczas transportu często wykorzystywane są zakładane na skrzynię plandeki. Pozwalają one na ochronę kruszywa przed deszczem i wiatrem, a także ograniczają jego ubytki.